Czas na czyste powietrze. Smog – niewidzialne zagrożenie

Czas na czyste powietrze

Smog – niewidzialne zagrożenie

Spalając węgiel szkodzimy sobie i innym. Destrukcyjny wpływ trujących substancji zawartych w smogu staje się coraz większym problemem. Smog niepostrzeżenie wkrada się do naszych płuc, siejąc spustoszenie w całym organizmie.

W sezonie grzewczym jesteśmy nieustannie narażeni na wdychanie zanieczyszczonego powietrza. Przebywając na zewnątrz do naszego organizmu wnikają śmiertelnie niebezpieczne substancje, takie jak wodorotlenki, tlenki siarki i azotu, benzoapiren, czy pyły zawieszone. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że smog to niewidzialny zabójca, który stopniowo zabiera nam zdrowie.

Zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływa na układ oddechowy, powodując przewlekłe choroby płuc, astmę, alergie, częste infekcje dróg oddechowych, podrażnienia oczu, nosa i gardła, a także uporczywy kaszel i chrypkę. Na szkodliwe oddziaływanie smogu szczególnie narażone są osoby starsze i dzieci.  Oddychanie powietrzem o wysokich stężeniach pyłu zawieszonego, tlenku siarki i azotu, jak również ozonu i tlenku węgla wiąże się z chorobami układu krwionośnego, takimi jak udar niedokrwienny mózgu, miażdżyca, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze czy powikłania zakrzepowo-zatorowe.

Jedną z najpoważniejszych zdrowotnych konsekwencji nadmiernej emisji trujących substancji są nowotwory. Współcześnie zanieczyszczenie powietrza obok palenia papierosów uznawane jest za jeden z najważniejszych czynników chorobotwórczych. Chrońmy naszych bliskich – wybierajmy ekologiczne rozwiązania, ograniczające niską emisję.

Artykuł w ramach projektu „Wymiana starych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych w Gminie Wiśniowa” współfinasowany z Unii Europejskiej  – RPO WM na lata 2014-2020

Czy mam realny wpływ na jakość powietrza w moim otoczeniu?

Każdy z nas ma ogromny wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy. Wystarczy kilka prostych kroków, aby realnie zmieniać swoje otoczenia. Poniżej kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym życie stanie się bardziej ekologiczne i przyjazne środowisku.

Wymiana starego pieca na nowy, bardziej ekologiczny to pierwszy krok w walce o czyste powietrze. Kluczowe jest kupowanie dobrej jakości opału, posiadającego odpowiednie świadectwo. Nie spalaj wilgotnego drewna, a decydując się na ogrzewanie domu kominkiem, wybierz kominek gazowy lub biokominek. Pamiętaj, że spalanie śmieci jest surowo zabronione. Segreguj odpady – to bardzo ważne! Zdecydowanie najlepszym energetycznym rozwiązaniem jest zastosowanie odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna lub wiatrowa. Zadbaj o termomodernizację swojego domu, ociepl ściany i uszczelnij okna tak, aby ciepło nadmiernie nie uciekało – dzięki temu ograniczysz koszty.

Pamiętaj, że najważniejsza jest świadomość społeczna, dlatego staraj się uświadamiać osoby w swoim otoczeniu, jak istotna jest wspólna troska o środowisko. Walczymy o czyste powietrze, którym wszyscy oddychamy – warto o tym pamiętać.

Artykuł w ramach projektu „Wymiana starych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych w Gminie Wiśniowa” współfinasowany z Unii Europejskiej  – RPO WM na lata 2014-2020

Mieszkaj tanio i ekologicznie

Oszczędzanie zasobów naturalnych to obowiązek każdego świadomego ekologiczne obywatela. Jak mieszkać tanio i ekologicznie?

Zużycie zasobów naturalnych zwiększa się w niepokojąco szybkim tempie. Nie ulega wątpliwości, że obowiązkiem każdego człowieka jest troska o środowisko naturalne. Jak w życiu codziennym ograniczyć zużycie zasobów i jednocześnie na tym oszczędzić?

Zmiana nawyków i przyzwyczajeń znacząco pomoże nam w oszczędzaniu energii elektrycznej. Gaś światło wychodząc z pomieszczeń. Pamiętaj, aby odłączyć od sieci elektrycznej urządzenia, z których aktualnie nie korzystasz, ponieważ każde urządzenie podłączone do gniazdka, nawet gdy jest wyłączone, pobiera niewielką ilość energii elektrycznej. Wybieraj energooszczędne sprzęty AGD i RTV – szybko zauważysz różnicę w rachunkach za prąd. Wymień wszystkie żarówki na energooszczędne LED. Rozważ zmianę taryfy energii elektrycznej na taką, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. W miarę możliwości korzystaj z urządzeń w trybie energooszczędnym – pralkę i zmywarkę załaduj do pełna, aby rzadziej z nich korzystać.

Artykuł w ramach projektu „Wymiana starych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych w Gminie Wiśniowa” współfinasowany z Unii Europejskiej  – RPO WM na lata 2014-2020

Najnowsze aktualności

Wystawa: Call me Isza. Żeńszczyzna: żydowsko-polskie dziedzictwo kobietSkip to content