Anna Batko, córka Jacentego opowiada w swojej książce historię, która nie jest bardzo odległa. To historia o życiu ludzi, którzy mieszkali na terenach powiatu myślenickiego przed nami, którzy kształtowali tę ziemię, walczyli i bronili jej w trudnych czasach II wojny światowej oraz o trudnym losie aresztowanych i zesłanych do obozów w ZSRR.
Jak wyglądało życie w cieniu represji? Jakie były losy Jacentego i jego żony Marty?Jakie ślady tamtych wydarzeń pozostały w naszej społeczności?
O tym wszystkim porozmawiamy z Anną Batko podczas spotkania, które poprowadzi redaktorka i koordynatorka książki dr Agnieszka Handzel:
6 marca 2025 r. o godz.16.30 w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Janiny Czaja w Wiśniowej
Książkę Anny Batko będzie można nabyć podczas spotkania.
Zapraszamy serdecznie!
Ppor. Jacenty Batko, ps. „Dobruś”, był oficerem broni oraz łącznikiem w Obwodzie AK „Murawa”, działającym na terenie naszego regionu. W 1945 roku został aresztowany przez NKWD i wywieziony do ZSRR. Powrócił dwa lata później, lecz przez kolejne lata był nieustannie inwigilowany przez UB. Władze komunistyczne, przy wsparciu agentury, próbowały przypisać żołnierzom AK współpracę z Gestapo, by doprowadzić do dalszych aresztowań i procesów. Śledztwo zakończono dopiero w 1955 roku.