DZIAŁALNOŚĆ KÓŁKA ASTRONOMICZNEGO

Warunki i zasady galaktyki

Jesienią 2011 roku rozpoczęła się działalność kółka Astronomicznego, zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną im. Janiny Czaja. Opiekunem kółka jest Pan Marcin Cikała , który jest także pierwszym kierownikiem odbudowanego Obserwatorium Astronomicznego na Lubomirze. Miejscem spotkań kółka astronomicznego jest czytelnia w bibliotece. Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie.

Na zajęciach uczymy się podstaw astronomii. Na początku poznaliśmy kulistą budowę Słońca i zasadę jego działania. Poznając budowę atomu dowiedzieliśmy się w jaki sposób Słońce produkuje energie w swoim wnętrzu i jak transportuje ją na zewnątrz . Opisaliśmy wszystkie części składowe Słońca i dowiedzieliśmy jakie panują w nich warunki.

Budowa Słońca była nam niezbędna do dalszego poznawania kosmosu. Na podstawie informacji o naszej najbliższej gwieździe mogliśmy się dowiedzieć, że wszystkie inne gwiazdy działają tak samo, a jedynym kryterium decydującym o ich życiu i śmierci jest masa. Przed nami jeszcze długa droga do zrozumienia fenomenu gwiazd, ich powstawania i życia. Wiadomości na ten temat będą rozszerzane w przyszłym roku szkolnym.

Stopniowo wdrażaliśmy się w astronomię ucząc się o gwiazdach, planetach i galaktykach. Na jednych z zajęć dowiedzieliśmy się, że gwiazdy i cała materia skupia się w kosmiczne wyspy zwane galaktykami. Poznaliśmy budowę galaktyk, a także ich morfologię. Mnogość kształtów galaktyk wymusiła ich klasyfikację, z którą mieliśmy się okazję zaznajomić. Dziś wiemy, że galaktyki można podzielić na eliptyczne, soczewkowe, spiralne i nieregularne.

Z zadań praktycznych mieliśmy możliwość pracy z programem komputerowym Stellarium. Praca z tym programem jest bardzo przyjemna i przynosi dużo frajdy. Program Stellarium pokazuje wygląd nieba z dowolnego miejsca na Ziemi i w dowolnym czasie. Umożliwia poznawanie gwiazdozbiorów a także pomaga odszukać interesujące obiekty takie jak planety, czy Księżyc.

Mieliśmy również okazję wziąć udział w ogólnoświatowym projekcie poszukiwania planet krążących wokół innych gwiazd. Projekt „Planet Hunters” polega na oglądaniu krzywych jasności gwiazd i wyszukiwanie w nich gwałtownych i chwilowych spadków jasności mogących świadczyć o przejściu planety przed tarczą gwiazdy. Niestety, mimo szczerych chęci nie udało się odkryć pozasłonecznej planety, a także pozaziemskiej cywilizacji.

Prócz ciężkiej pracy mieliśmy chwile na relaks. Udało nam się zorganizować i wyjechać na dwie wycieczki – jednodniową do Obserwatorium Astronomicznego na Lubomirze, drugą do największego w Polsce ośrodka astronomicznego – Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W Toruniu spędziliśmy dwa dni.

Pierwszą naszą wycieczką był wyjazd do Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze. Wycieczka obfitowała w szereg przygód i nietypowych sytuacji. Nie dość, że cały dzień sypał śnieg, to w drodze na szczyt tonęliśmy w nim po kolana. Po dotarciu na górę zastaliśmy zamkniętą bramkę do Obserwatorium, ponieważ p. Marcin, z przyczyn niezależnych, spóźnił się. Po długim czasie nieoczekiwanie się pojawił nasz opiekun. Nasz reakcja była nie do opisania. Wszyscy zaczęli krzyczeć i bić brawa ze szczęścia.

Kiedy weszliśmy do środka od razu przytuliliśmy się do grzejników. Pan Marcin poczęstował nas ciastkami i herbatą, gdy było nam cieplej poszliśmy do sali obok obejrzeć film o historii obserwatorium. Po seansie poszliśmy zwiedzać obserwatorium. Odwiedziliśmy dwie kopuły: dużą o 5-cio metrowej średnicy, i małą, której średnica wynosi 3m. Zobaczyliśmy jakie teleskopy posiada nasze obserwatorium i do czego są używane. Nasz opiekun powiedział jakie obiekty obserwuje się tymi instrumentami. Chcieliśmy zaobserwować Słońce, jednak pogoda nam nie pozwoliła.

Niestety czas szybko mija i musieliśmy już wracać do domu. Wrażeń jednak nie zapomnieliśmy. Na wycieczce było ciekawie, zabawnie i zimno. To chyba jedna z wielu wycieczek których nie zapomnimy.

Drugą naszą wycieczką była wycieczka do Torunia. Pojechaliśmy tam 23-24 maja. W Toruniu zwiedziliśmy wiele interesujących zabytków. Na początku wraz z przewodnikiem zobaczyliśmy Stare Miasto. Z wielu interesujących zabytków zwiedziliśmy Ratusz, dom i pomnik Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę a także Katedrę pw. św. Janów, gdzie zobaczyliśmy trzeci co do wielkości dzwon w Polsce. Dzwon “Tuba Dei, czyli “Trąba Boża” waży aż 7 ton. Mieliśmy również okazję podziwiać panoramę Torunia z katedralnej wieży. Ciekawostką był również film multimedialny wyświetlany w technice 3D, pokazujący historię katedry.

Po 5 godzinach zwiedzania pojechaliśmy się zakwaterować i zjeść kolacje. Jednak na kolacji nie skończyliśmy! Wieczorem pojechaliśmy do Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie mogliśmy zobaczyć największy w Polsce radioteleskop który ma średnice 32 m. Robi naprawdę ogromne wrażenie. Zwiedziliśmy również część optyczną obserwatorium, gdzie spotkaliśmy się z największym optycznym teleskopem zainstalowanym w Polsce.

Około godziny 23oo wróciliśmy do pokoi. Rano zjedliśmy śniadanie i wykwaterowaliśmy się. Toruń słynie z pierników, więc udaliśmy się do Żywego Muzeum Piernika, gdzie sami mogliśmy upiec pierniki!!! Naprawdę wielka frajda. Niestety pierniki te nie nadawały się do spożycia, dlatego też słodkości kupiliśmy osobno.
Wracając do domu zatrzymaliśmy się jeszcze w Łęczycy. Podczas zwiedzania zamku, przewodnik opowiedział nam jego historię, a także usłyszeliśmy szereg legend o słynnym Diable Borucie. Jednak dla nas największą przyjemnością było strzelanie z łuków. Szybko opuściliśmy miasto i ruszyliśmy do Tumu, gdzie mogliśmy zwiedzić jeden z najpiękniejszych zabytków gotyckich – Kolegiatę w Tumie. Niestety czas szybko mija i po wielu, wielu ciekawych wrażeniach musieliśmy wybrać się w drogę powrotną do domu, gdzie dojechaliśmy późnym wieczorem.

Teraz nadeszły wakacje. Po ciężkiej pracy czeka nas trochę odpoczynku, aby po powrocie do szkoły mieć siły na przyswajanie dalszej wiedzy astronomicznej. Kto wie? Może i w tym roku czekać będą na nas niespodzianki.

Wykonałi : Patrycja Antolec, Klaudia Jania, Natalia Pazdur, Sandra Mróz, Daria Siatka, Marcin Cikała

Najnowsze aktualności

Z Kolorowym Potworem rozmawiamy o emocjach…Skip to content