WYCIECZKA DO OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNEGO

Podczas ferii zimowych dnia 23 stycznia 2013 r. odbyła się wycieczka do Niepołomic i Bochni zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Janiny Czaja w Wiśniowej. Wzieli w niej udział uczniowie należący do Kółka Astronomicznego wraz z opiekunami panią dyrektor biblioteki Antoniną Obuchowicz, panią nauczycielką Elżbietą Konieczną oraz opiekunem kółka panem Marcinem Cikałą.

Wycieczka była fantastyczna. Wszyscy w doskonałych nastrojach wyjechaliśmy rano. Najpierw udaliśmy sie do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach. Uczestniczyliśmy tam w lekcji astronomii, na której oglądaliśmy filmy o NASA, a na końcu słynne Gangam Style w wersji Nasa Styl.

Po wyjściu z Planetarium pojechaliśmy do Kopalni Soli w Bochni. Po kilku minutach czekania razem z naszą panią przewodnik i jej stażystami byliśmy już na samym dole. Spodziewaliśmy się, że w kopalni będzie tak samo zimno jak na zewnątrz, ale ku naszemu zaskoczeniu było ciepło. Kopalnia Soli w Bochni jest już nieczynna tzn. nie wydobywa się już w niej soli i jest przeznaczona do tylko do zwiedzania. 

Chodząc szerokimi korytarzami słuchaliśmy opowieści i oglądaliśmy wyświetlone sceny z życia górników, koni i wszystkich innych, którzy uczestniczyli w życiu kopalni. Widzieliśmy jak zmieniała się tam praca na przestrzeni wieków. Nawet mieliśmy okazję zagrać w piłkę!!! 

W kopalni jest dużo jodu i z tego powodu znajduje się w niej ośrodek dla osób, które mają problemy z oddychaniem. Uważam, że pobyt w kopalni soli jest świetna alternatywą dla osób,które nie mogą pojechać nad morze.  Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących rzeczy, a także wiele się nauczyliśmy. Chcielibyśmy, aby takich wycieczek było więcej

Kamila Kus

Najnowsze aktualności

Wiosenny wernisaż prac malarskich Leny Jach już za nami…Skip to content