TĘTNIĄCA ŻYCIEM BIBLIOTEKA W LIPNIKU

Dzięki uczestnictwu w Programie Rozwoju Bibliotek  nasza biblioteka ma możliwość realizacji wraz  z organizacjami pozarządowymi  nowych pomysłów  na  wspólne działania. 
Jednym  z takich działań była tygodniowa wizyta w dniach od 11-16 marca 2013 r. „Latających animatorów” i „Latających socjologów” z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. 

Do Filii Bibliotecznej w Lipniku zawitały animatorka i socjolożka kultury, których zadaniem było wsparcie lokalnych liderów w działaniu na rzecz Lipnika. 
Zbierali dźwięki, opisywali stare fotografie, tworzyli bloga, gotowali – mieszkańcy Lipnika wzięli udział w cyklu warsztatów zorganizowanych przez bibliotekę we współpracy z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych ę. 

Do akcji zaangażowali się zarówno seniorzy (między innymi panie z Koła Gospodyń Wiejskich, pracownicy szkoły, lokalni przedsiębiorcy), jak i młodzież.
Owocami ich wspólnej pracy była wyjątkowa wystawa fotografii z rodzinnych albumów oraz reportaż dźwiękowy ”Skrzypiąca podłoga i zapach kartek” zrobiony przez uczniów. 

Zdjęcia zostały wyeksponowane na ścianie domu, w którym niegdyś mieściła się biblioteka. Tematem była historia biblioteki w Lipniku i czytelnictwo. Mieszkańcy wspominali pracującą dwadzieścia lat w bibliotece panią Obajtkową, mówili o historii Lipnika i – co najważniejsze – podkreślali, że biblioteka w Lipniku jest ważną częścią życia kulturalnego ich wsi. 

Dzięki  wizycie „Latających”  mieszkańcy Lipnika mogli zrealizować  ciekawe pomysły, a tym samym poczuli się bardziej związani ze swoja społecznością. 

Tekst: Animatorka Marta Jasińska

Najnowsze aktualności

Wystawa: Call me Isza. Żeńszczyzna: żydowsko-polskie dziedzictwo kobietSkip to content