SPOTKANIE ZE SZTUKĄ I POEZJĄ NA DZIEŃ DZIEŃ DZIECKA

Dzień Dziecka to znakomita okazja do otwarcia wystawy twórczości dziecięcej. Gminna Biblioteka Publiczna w Wiśniowej zaprasza do czytelni, gdzie 1 czerwca o godzinie 10tej odbyło się ciekawe spotkanie ze sztuką.

Można tam podziwiać obrazy malowane przez dzieci uczęszczające do szkoły w Glichowie oraz Lipniku, jak również uczestników warsztatów malarstwa olejnego prowadzonych przez artystę amatora p. Jana Szczepanika – „Wystawa jest prezentacją obrazów olejnych o różnorakiej tematyce, znajdziemy na niej urokliwe krajobrazy ziemi wiśniowskiej, widoki górskie, piękne kwiaty, intrygujące sceny religijne, tematykę z życia wsi czy martwą naturę…. „.

Otwarcie wystawy uświetnił występ orkiestry dętej OSP w Lipniku pod batutą p. Janusza Palucha. W jej wykonaniu goście Wernisażu usłyszeli nastrojowe utwory muzyczne zagrane na świeżym powietrzu, pomimo nieco kapryśnej pogody.

Wzruszenie u słuchaczy wywołały wiersze p. Łucji Bajer, które poetka recytowała dla licznie zgromadzonej publiczności. Pani Łucja jest autorką tomików „Milimetr nad ziemią” oraz „Polną drogą”. Podczas wernisażu można było usłyszeć także najnowsze wersy, jeszcze niepublikowane. Autorka dzieli się w nich refleksją o życiu codziennym w swoim regionie, wzrusza wrażliwością na przechodzące obok nas pory roku, niepowtarzalne krajobrazy i zwykłych ludzi.

Wernisażowi towarzyszy także prezentacja dorobku artystycznego twórców dorosłych z terenu gminy Wiśniowa. Znalazły się tutaj obrazy p. Jana Świerszcza, Jacka Dąbrowy, Barbary Polak oraz Marii Jasek, rzeźby Józefa Jaska, koronki klockowe Małgorzaty Janik, hafty i koronki Jadwigi Tokarz oraz stroje ludowe Katarzyny Hartabuz.

Na wystawie – którą otworzyła i powitała zgromadzonych gości: dzieci, rodziców, przyjaciół – dyrektor biblioteki w Wiśniowej p. Antonina Obuchowicz, można podziwiać ponad 100 oryginalnych dzieł. Rodzice zadbali o słodki poczęstunek po oficjalnym otwarciu, a młodzi artyści otrzymali dyplomy, wręczane przez pracownika działu dla dzieci z Biblioteki Publicznej w Myślenicach, nagrody przyznała ponadto p. Natalia Nowacka dla 5 wyróżniających się twórców obrazów.

Nagrodę publiczności goście odwiedzający wystawę w Myślenickiej czytelni przyznali Marii Wilk za obraz z pieskiem, oddając na niego najwięcej głosów.

Podczas sobotniego spotkania ze sztuką można było usłyszeć wiele pasjonujących historii i wspólnie dzielić się przyjemnością spędzania czasu w gronie sympatyków różnych dziedzin artystycznych. W ten sposób organizatorzy zainicjowali kolejne cykle i przedsięwzięcia oddolne, które nie byłyby możliwe, gdyby nie ścisła współpraca wielu przyjaciół sztuki, do których należą niewątpliwie: Pracownia malarska w Domu Kultury w Glichowie oraz OSP w Lipniku, Gminna Biblioteka Publiczna w Wiśniowej, Miejska Biblioteka Publiczna w Myślenicach, Orkiestra Dęta z Lipnika oraz przyjaciele skupieni wokół tych instytucji.

Tekst: Małgorzta Janik

Najnowsze aktualności

Wiosenny wernisaż prac malarskich Leny Jach już za nami…Skip to content