Pomysł organizacji Małopolskich Dni Książki “Książka i Róża” pochodzi z Hiszpanii, skąd do Małopolski został przeniesiony w 2002 roku. W Hiszpanii od 1930 roku Dzień Książki jest oficjalnym świętem, a od 1964 roku jest obchodzony we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich(…).
Pierwsza edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” odbyła się 21-23 czerwca 2002 r. Pomysł, aby w trakcie trwania „Ksiązki i Róży”, księgarnie obniżyły ceny książek o 10% a do każdej zakupionej książki dołączyły różę, okazał się bardzo dobrym sposobem promocji książki i czytelnictwa. Projekt przypomina, że książka może być pięknym podarunkiem. Co roku w Małopolskich Dniach Książki bierze udział kilkadziesiąt księgarni z całej Małopolski. Organizowane są także imprezy towarzyszące związane z promocją czytelnictwa, promocją autorów, nowości wydawniczych, wystawy.
Ideą nadrzędną Małopolskich Dni Książki “Książka i Róża” jest rozwój czytelnictwa w regionie oraz zachęcenie mieszkańców do odwiedzania księgarń. Z badań statystycznych wynika bowiem, iż prawie połowa Polaków nie czytuje książek, a ponad połowa ich nie kupuje. Inicjatywa krakowskiego oddziału Polskiej Izby Książki oraz Województwa Małopolskiego ma za zadanie zmienić tę smutną statystykę w naszym regionie. W Małopolsce mieszka wielu wybitnych pisarzy, poetów, literatów; działają tu prężne wydawnictwa, księgarnie i hurtownie książek, dysponujące olbrzymim potencjałem intelektualnym i organizacyjnym. Akcja “Książka i Róża” ma stać się w zamyśle organizatorów wielkim świętem wszystkich, którym losy książki są szczególnie ważne, od twórców po czytelników. Planujemy, aby ta impreza odbywała się co roku i aby z roku na rok uczestniczyło w niej coraz więcej osób, nawet z najdalszych zakątków Małopolski.
Źródło: http://www.ksiazkairoza.pl/informacje
Nasza biblioteka również przyłączyła się do tego projektu i przygotowała dla Czytelników wspaniałe książki oraz przepiękne róże bibułowe. Kwiaty zostały wykonane przez panią Elżbietę Konieczną oraz młodzież z ZPO w Wiśniowej.