Kółko astronomiczne

14.05.2018 r. w Obserwatorium Astronomicznym im.Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze odbyły się zajęcia Kółka Astronomicznego działającego przy bibliotece.

Zajęcia były pierwszym plenerowym spotkaniem kółka, na które stawiło się ośmioro uczestników. Prócz dobrych humorów uczniów wyśmienicie dopisała również pogoda, pozwalając na obserwację Słońca. Dzięki teleskopowi wyposażonemu w filtr słoneczny Hα uczniowie mogli zaobserwować wybuchy na Słońcu, które pomimo słabej aktywności Słońca były dobrze widoczne.W trakcie obserwacji przeprowadzony był wykład na temat naszej Dziennej Gwiazdy.

W dalszej części spotkania uczestnicy kółka mogli zapoznać się z budynkiem obserwatorium, a także wysłuchać dwóch wykładów będących wstępem do zaplanowanych na najbliższe dwa lata działań. Pierwszy wykład dotyczył typów widmowych gwiazd, drugi metody wyznaczenia długości cienia Ziemi na podstawie zaćmienia Księżyca. Po zakończeniu zajęć uczniowie zmęczeni, ale bardzo zadowoleni oddani zostali w ręce opiekunów. Teraz z niecierpliwością czekają na następne spotkania.  

Marcin Cikała

Najnowsze aktualności

Wystawa: Call me Isza. Żeńszczyzna: żydowsko-polskie dziedzictwo kobietSkip to content